Industrial Grade SIM7600E-H 4G DTU, RS232/485/TTL to 4G LTE, GNSS, for EU
Produkten är tyvärr slut i lager. :(
Article Number: 19820
Share
SIM7600E-H 4G DTU 4 Modes Support: TCP/UDP, Modbus, HTTP, And MQTT RNDIS Dial-Up & GNSS Positioning.
Specifications
BAND
4G
LTE-TDD: B1/B3/B5/B7/B8/B20
LTE-FDD: B38/B40/B41
3G
UMTS/HSDPA/HSPA+: B1/B5/B8
GNSS
 GPS/Beidou/GLONASS
2GGSM/GPRS/EDGE: 900/1800MHz
DATA RATE
4G (LTE Cat-4)150Mbps(DL) / 50Mbps(UL)
3G (HSPA+)42Mbps(DL) / 5.76Mbps(UL)
2G (EDGE)236.8Kbps(DL) / 236.8Kbps(UL)
2G (GPRS)85.6Kbps(DL) / 85.6Kbps(UL)
SOFTWARE FEATURES
Communicationprotocol     TCP/UDP/RNDIS/Modbus/HTTP(S)/MQTT
HTTP(S) mode    supports HTTP/HTTPS POST (json format) configurable server address and port
MQTT mode     supports multi topics subscription and publish
Software protection     re-connecting when offline, configurable failure reboot time
Parameter configuration     host computer / cloud
HARDWARE DESCRIPTION
Serial portRS232:
connector: DB9 female
protection: TVS protection, anti-surge, ESD protection
RS485:
connector: screw terminals (A, B)
protection: 600W lightning-proof, anti-surge, and 15KV ESD protection (reserved 120R balancing resistor solder pads)
TTL (UART):
operating voltage: 3.3V or 5V
connector: screw terminals (TXD, RXD, GND)
Serial port baudratesupports 300bps ~ 921600bps, 115200bps by default
USB portoperating voltage: 5V
connector: Micro USB
protection: ESD protection diode
usage: parameter configuration, dial-up, firmware upgrade
Power inputconnector: 7~36V screw terminals or DC 12V jack
protection: Schottky diode protection, reverse-proof
Operating voltage7~36V DC
Operating currentidle: 10~30mA @12V
transmit: 80~450mA @12V (depending on the network condition)
IndicatorPWR (power supply), RXD/TXD (UART RX/TX), NET (network), LINK (socket connection)
Buttonreset button
SIM cardstandard SIM card (1.8V / 3V)
Antenna connectorLTELTE, GNSS
Operating temperature-40℃~80℃
2G/3G/4G Communication
With Multi Countries/Regions Multi Band Support
Introducing Operating Modes
TCP/UDP Transparent Transmission Mode
Bidirectional Data Transparent Transmission Between Serial Devices And Network Server,
Configurable 1-4 Channel Socket Connections,
Supports Heartbeat Packet And Registration Packet
Modbus Mode
HTTP(S) Mode
Configurable HTTP/HTTPS Server Address And Port For Receiving Data,
The DTU Will POST Serial Data To Corresponding Server After Proper Configuration
MQTT Mode
Supports Multi Topics Subscription And Publish
RNDIS Dial-Up
Supports RNDIS Dial-Up Via USB Port On Windows/Linux
Up To 150Mbps Downlink Speed And 50Mbps Uplink Speed*
GNSS Positioning
Supports GPS, BeiDou, Glonass, LBS Base Station
DTU Parameter Configuration
The DTU Parameter Is Configurable Via Host Computer Software Or Cloud Platform
Industrial Hardware Design
Three Types Of Serial Port, Multiple Software/Hardware Protection
Industrial Aluminum Alloy Case, More Stable And Safe Operating
Indicators And Button
Monitoring The Connection And Signal Status In Real Time
  1. PWR: lights up red when power-on
  2. TXD: blinking blue when transmitting data
  3. RXD: blinking blue when receiving data
  4. NET: blinking green when network connection is established
  5. LINK: lights up green when connects to a socket server
  6. RESET: reset button
Application Diagram
Extensive Application Fields
Industrial Hardware Design, Powerful Software Function,
Suitable For Sorts Of Industrial Fields And IoT Application Scenarios
Outline Dimensions
* measured manually, for reference ONLY
Resources & Services
Wiki: SIM7600E-H_4G_DTU
Shipping list
Weight: 0.463 kg
  1. SIM7600E-H 4G DTU x1
  2. GPS Antenna x1
  3. 1.5m male to female serial cable x1
  4. USB-A to micro-B cable x1
  5. 12V power adapter x1