I lager.
Article Number: 786
Share
2
Product Demonstration(Note:OLED is not soldered to T-BEAM)
Product Features
ESP32
Lastest ESP32 Version: REV1
WIFI
bluetooth
4MB PSRAM
4MB Flash
3D Antenna
LORA
Product Description
Working voltage: 1.8~3.7v
Acceptable current:10~14mA
Transmit current: 120mA@+20dBm
                               90mA@+17dBm
                               29mA@+13dBm
Operating frequency: 433/470MHz(433HMz version) /868M/915M(868MHz version)
Transmit power: +20dBm
Receive sensitivity :-139dBm@LoRa &62.5Khz&SF=12&146bps
-136dBm@LoRa &125Khz&SF=12&293bps
-118dBm@LoRa &125Khz&SF=6&9380bps
-123dBm@FSK&5Khz&1.2Kbps
Frequency error:+/-15KHz
FIFO space :64Byte
Data rate :1.2K~300Kbps@FSK
                   0.018K~37.5Kbps@LoRa
Modulation Mode :FSK,GFSK,MSK,GMSK,LoRa TM,OOK
Interface form :SPI
Sleep current :0.2uA@SLEEP
                           1.5uA@IDLE
Operating temperature :-40℃- +85℃
Digital RSSI function
Automatic frequency correction
Automatic gain control
Low voltage detection
Fast wake-up and frequency hopping
Highly configurable data packet handler
GPS
GPS modules NEO-6M, 3V-5V power supply Universal
Destined module with ceramic antenna, signal super
Save the configuration parameter data EEPROM Down
With data backup battery
There are LED signal indicator
Default Baud Rate: 9600
Power
TP5400
1A Battery Management
LED indicator: There are 4 LEDs show the battery status in real-time.
USB
CP2104-GMR
Pre-Flash Firmware
OLED Description:
1.Size:  0.96 inch
2.High resolution: 128 * 64
3.Color:  white
4.Viewing angle:  > 160 °
5.Driver IC:  SSD1306
6.Working temperature:  -30  celcius ~ 80  celcius
7.Module volume (generous):  27.0MM * 27.0MM * 4.1MM
9.Wide voltage support: without any modification, directly supports 3.3V ~ 5V DC
10.Ultra-low power consumption: Normal operation Is 0.04W
11.IO port occupies minimal display: The IIC communication,as long as the two IO ports
T-Beam__07
H242主图1
More information:
https://github.com/geeksville/Meshtastic-Android/blob/master/README.md
https://github.com/meshtastic/Meshtastic-device/releases
Pin Schematic
96
Size picture
H242 1.0尺寸图
Shipping List
433MHz/868MHz Version
1 X TTGO T-Beam
1 X 433MHz/868MHz Antenna
1 X 0.96 inch 128X64  OLED